Miejsce festiwalu

Sala sportowa i pomieszczenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ul. Jana Kilińskiego 31 (po drugiej stronie torów przy stacji PKP w Sosnowcu, gdzie stoi widoczny z peronów pomnik-parowóz Ty51. Pod torami wiedzie tam przejście podziemne wprost z dworca na drugą stronę miasta.) Festiwal odbywa się w tym samym miejscu, co prowadzone w każdą pierwszą niedzielę miesiąca Giełdy kolejkowe.

   


Termin Festiwalu

  • Sobota, 16 marca 2019, godz. 10:00 – 18:00
  • Niedziela, 17 marca 2019, godz. 10:00 – 18:00
        z przerwą ruchową od 13:30 do 14:30
    Wystawa jest czynna cały czas. Podczas przerwy ruchowej nie jeżdżą pociągi, symulator jest wyłączony.


Rozmieszczenie stanowisk prezentacyjnych


rozmieszczenie stanowisk w wersji .pdf - pobierz


Stanowiska prezentacyjne

W holu wejściowym, na wejście gości witać będą Koleje Śląskie - główny partner imprezy - oraz specjalny gość Festiwalu - PIKO z teraźniejszą ofertą dla fanów miniaturowej kolei oraz ekspozycją "Historia i teraźniejszość PIKO".

Ponadto czekają na Państwa atrakcje:

(1) Skala 1 „królewska” – jeżdżące kolejki w wielkiej skali 1:32, w tym wykonane modele polskich lokomotyw w tej skali.
obsługa: Andrzej Plutecki, Adam Borysiak
(2) LEGO – zadziwiający świat kolei, w tym z ogromną pomysłowością, wytrwałością i pietyzmem poskładane z klocków LEGO, jeżdżące, znane sylwetki polskich lokomotyw i wagonów.
autor: Dawid Kubicki
(3) Wielka makieta modułowa w skali TT – o długości szlaku około 70 metrów z licznymi stacjami i mijankami ułożonych tak, by na wyznaczonej powierzchni zmieścić ich jak najwięcej. Tym sposobem makietę modułową TT stanowi 108 modułów ustawionych przez klub TT Silesia wraz z zaprzyjaźnionymi klubami z Czech i Słowacji.
(4) Diorama modułowa – zestawiona z indywidualnie zbudowanych modułów, w tym klimatycznie urządzone: plac po byłej bocznicy kolejowej (Marcin Kapica), przystanek Jastrzębie Zdrój (Leszek Wala) oraz stacja „Kocikowo” (Piotr Andrzejewski) służące jako tło do zdjęć interesującego taboru i pociągów.
(5) Legendarne pociągi – Modele uzbieranych ze znawstwem i niezmierną wytrwałością legendarnych, historycznych lokomotyw, wagonów i pełnych składów pociągów z całego świata.
kolekcjoner: Krzysztof Kubicki
(6) Silniki parowe – kolekcja miniatur działających silników parowych. To one w epoce pary rozpędziły świat, światowe uprzemysłowienie i produkcję, a także, umieszczone w lokomotywach – rozkwit kolei żelaznych. W miniaturze, napędzające miniaturowe urządzenia, wciąż można je podziwiać.
kolekcjoner: Michał Stosio
(7) Wielka makieta modułowa w skali H0 – w 2019 roku skromniejsza, bo dzieli powierzchnie z makietą TT, nie mniej z modułami-arcydziełami kolejowego modelarstwa. Prezentowane stacje i szlaki są odtworzone w miniaturze z niezwykłą precyzją i oddaniem charakterystycznego klimatu i smaku dawnej kolei. Realistyczną aleję familoków rodem ze Śląska prezentuje Górnośląska Grupa Modelarska. Typowe, zachowane w pomniejszeniu stacje południowej Polski wykonali modelarze z Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Beskidzkiej Grupy Modelarskiej i zaproszeni goście ze Słowacji.
(8) Makieta PKP w skali N – to dopiero wyczyn. Mimo, iż w skali dwa razy mniejszej od H0, makieta w całości, cała jej sceneria, infrastruktura, budownictwo w pełni oddaje polski klimat i wizerunek, jak i kompletny jej tabor, każdy wagon, lokomotywa i całe pociągi są miniaturami wyłącznie PKP, adaptowane, przebudowane lub zbudowane od podstaw przez zręcznego modelarza Mariusza Mróz.
autorzy, obsługa: Zbigniew Chrapek, Mariusz Mróz
(9) Mikroświat w skali Z – na niewielkiej gabarytami makiecie kolejowej w skali 1:220 mieści się bogactwo torów i zabudowań, których z roku na rok przybywa coraz więcej. W zeszłym roku przybyło lotnisko, w obecnym 2019 roku został rozbudowany port morski.
autor: Wojciech Kościelniak
(10) Pociągi przedwojenne i pasażerskie – Z jednej strony arcyciekawe pociągi kwalifikowane, pasażerskie, pośpieszne, transeuropejskie ekspresy, z drugiej pięknie odtworzone wagony okresu międzywojennego Polski.
kolekcjoner, modelarz: Ryszard Paleczny „Rocketman”
(11) Makieta ruchowa CKZiU (Sala nr 38) – makieta szkolna w skali H0, do nauki prowadzenia pociągów i sterowania ruchem kolejowym zapewnia nieustanny, jednoczesny i niezależny ruch trzech składów pociągów i to w niezależnych systemach zasilania (analog bądź cyfra). W czasie Festiwalu każdy, kto przyniesie ze sobą lokomotywę, czy cały pociąg, może bez przeszkód pojeździć nimi po tej makiecie.
(12) Symulator EU07 (Sala nr 39, dostęp od Sali 40) – zabudowany w kabinie prawdziwej lokomotywy elektrycznej symulator dający wrażenie prowadzenia prawdziwego kolosa po torach. Jest to pomoc dydaktyczna sosnowieckiej „kolejówki”.
(13) Symulator ET22 (Sala nr 40) – skromniejsza wersja symulatora prawdziwej lokomotywy elektrycznej z pulpitem sterowniczym z prawdziwej lokomotywy.
autor, opiekun: Maciej Witek
(15) Przedszkole kolejowe – (Sala nr 42) – zajęcia dla maluszków związane z koleją – plac zabaw z układaną kolejką na podłodze, zabawą klockami, oprócz tego malowanki, wycinanki, prace plastyczne, a obok rozkładana kolejka, na której można sprawdzić się w umiejętności prowadzenia pociągu i otrzymać dyplom młodszego pomocnika maszynisty.
Przedszkole Miejskie nr 11 z Sosnowca Milowice
(16) EDUKACJA – klejenie modeli, sterowanie lokomotywami – (Sala nr 45) – nauka przez zajęcie wycinania i sklejania prostego modelu pojazdu kolejowego, a obok kolejka ogrodowa „G”, na której można posterować jazdą lokomotyw w skali G.
Opracowanie i opieka: Zdzisław Kołoda - Stowarzyszenie Edukacja i Modelarstwo z Rybnika
(17) Wielka makieta mieszkaniowa w skali H0 (Sala nr 32) – w całości pomysłowo wykonana przez Piotra Andrzejewskiego zajmująca bez reszty dwa dostępne pokoje, kuchnię, przedpokój, kąty i zakamarki sporego mieszkania.
autor: Piotr Andrzejewski
(18) Nostalgia Piko – Historia Kolei w Miniaturze – w pozostałej części obszernej gabloty w holu wejściowym prezentacja najstarszych, kultowych kolejek, z którymi kolejowe hobby uprawiali nasi ojcowie i dziadkowie.
kolekcjoner: Krzysztof Kubicki
(19) Nowości, Premiery Sosnowiec 2019 – w gablocie w holu wejściowym prezentacja unikatowych, najnowszej produkcji modeli polskiego taboru kolejowego normalnotorowego, jak i wąskotorowego różnych producentów.


Plan makiety modułowej

Koledzy z TT Silesia trochę poszaleli. W wyznaczonej im powierzchni powywijali mnóstwo zawijasów, by zmieścić jak najwięcej modułów swej makiety. Są tam też upchane śliczne stacje i szlaki modelarzy z Czech i Słowacji. Bedzie zatem co oglądać, jak i dystansy jazdy pociągów bedą trwały dłużej.

Makieta modułowa w skali H0 ma prostszy układ, około 50 metrów szlaku kolejowego, nie mniej skupia arcydzieła modelarskie, na których z przyjemnością będzie można zawiesić oko. Prezentowane stacje i szlaki są odtworzone w miniaturze z niezwykłą precyzją i oddaniem charakterystycznego klimatu i smaku dawnej kolei. Realistyczną aleję familoków rodem ze Śląska prezentuje Górnośląska Grupa Modelarska. Typowe, zachowane w pomniejszeniu stacje południowej Polski wykonali modelarze z Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Beskidzkiej Grupy Modelarskiej i zaproszeni goście ze Słowacji.
plan w wersji .pdf - pobierz