Miejsce festiwalu

Sala sportowa i pomieszczenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ul. Jana Kilińskiego 31 (po drugiej stronie torów przy stacji PKP w Sosnowcu, gdzie stoi widoczny z peronów pomnik-parowóz Ty51. Pod torami wiedzie tam przejście podziemne wprost z dworca na drugą stronę miasta.) Festiwal odbywa się w tym samym miejscu, co prowadzone w każdą pierwszą niedzielę miesiąca Giełdy kolejkowe.

 


Termin Festiwalu

  • Sobota, 17 marca 2018, godz. 10:00 – 20:00
  • Niedziela, 18 marca 2018, godz. 10:00 – 18:00
        z przerwą ruchową od 13:30 do 14:30
    Wystawa jest czynna cały czas. Podczas przerwy ruchowej nie jeżdżą pociągi, symulator jest wyłączony.


Rozmieszczenie stanowisk prezentacyjnych
Stanowiska prezentacyjne

W holu wejściowym, na wejście gości witać będą Koleje Śląskie - główny partner imprezy - oraz specjalny gość Festiwalu - PIKO z teraźniejszą ofertą dla fanów miniaturowej kolei oraz ekspozycją "Historia i teraźniejszość PIKO".
(1) Skala 1 „królewska” – jeżdżące kolejki w wielkiej skali 1:32, w tym wykonane modele polskich lokomotyw w tej skali.
obsługa: Andrzej Plutecki, Artur Dębski
(2) LEGO – zadziwiający świat kolei, w tym z ogromną pomysłowością, wytrwałością i pietyzmem poskładane z klocków LEGO, jeżdżące, znane sylwetki polskich lokomotyw i wagonów.
autor: Dawid Kubicki
(3) Mikroświat w skali Z – na niewielkiej gabarytami makiecie kolejowej w skali 1:220 mieści się bogactwo torów i zabudowań.
autor: Wojciech Kościelniak
(4) Diorama modułowa – makieta kolejowa zestawiona z indywidualnie budowanych modułów, w tym klimatycznie urządzone: plac po byłej bocznicy kolejowej (Marcin Kapica) oraz stacja „Kocikowo” (Piotr Andrzejewski) służące jako tło do zdjęć interesującego taboru i pociągów.
(5) Pociągi – Modele uzbieranych ze znawstwem i niezmierną wytrwałością legendarnych, historycznych lokomotyw, wagonów i całych składów pociągów.
kolekcjoner: Krzysztof Kubicki
(6) Prace modelarskie – indywidualne, wielkie i małe, ale wszystkie przepojone pomysłowością, cierpliwością i sercem dokonania modelarskie, a obok nich kolekcja działających modeli silników parowych (Michał Stosio).
(7) Wielka makieta modułowa – 38 m x 5 m w skali H0 ze szlakami i stacjami: „Podborze”, bocznica „GS”, „Klecza Górna”, posterunek odgałęźny „Ludwikowice” do „Ładowni”, „Czudec” i wielką, węzłową stacją „Oświęcim”. Makieta została zestawiona z modułów należących do członków klubów modelarskich oraz osób indywidualnych i stale uruchamiane są na niej dalekobieżne, z racji długości szlaku kolejowego, co nóż to bardziej interesujące pociągi.
(8) Stacja Chrapkowice Śląskie – pełna uroku makieta w skali H0 śląskiej stacji kolejowej z nie mniej uroczymi pociągami, „żywymi”, bo z wagonami wypełnionymi pasażerami, a nawet jadącym w składzie pieskiem, który wygląda przez otwarte drzwi.
autor: Zbigniew Chrapek
(11) Makieta ruchowa CKZiU – makieta szkolna w skali H0, do nauki prowadzenia pociągów i sterowania ruchem kolejowym zapewnia nieustanny, jednoczesny i niezależny ruch trzech składów pociągów i to w niezależnych systemach zasilania (analog bądź cyfra). W czasie Festiwalu każdy, kto przyniesie ze sobą lokomotywę, czy cały pociąg, może bez przeszkód pojeździć nimi po tej makiecie.
(12) Symulator EU07 – zabudowany w kabinie prawdziwej lokomotywy elektrycznej symulator dający wrażenie prowadzenia prawdziwego kolosa po torach. Jest to pomoc dydaktyczna sosnowieckiej „kolejówki”.
(13) Symulator ET41 – skromniejsza wersja symulatora prawdziwej lokomotywy elektrycznej z pulpitem sterowniczym z prawdziwej lokomotywy.
autor, opiekun: Norbert Starościk
(14) Makieta do ćwiczeń – „mały maszynista” – na poskładanej z torów kolejce pociągi prowadzą maluchy, za co otrzymują dyplom „Młodszego pomocnika maszynisty”.
(15) Kolejka ogrodowa „G” – tu można pobawić się wielką, odporną na warunki atmosferyczne (stąd nazwa „ogrodowa”) kolejką w skali G.
(16) EDUKACJA – klejenie modeli – nauka przez zabawę wycinania i sklejania prostego modelu pojazdu kolejowego, na którą zapraszamy wszystkie dzieci, a obok plac zabaw z układaną kolejką na podłodze.
Opracowanie i opieka: Zdzisław Kołoda + Przedszkole Miejskie nr 15 z Sosnowca
(17) MINIKO – raj dziecka – projekty dziecięce – hit Festiwalu KOLEJ W MINIATURZE 2018 – kilkunastoletnie dzieci budują dziecięcą kolejową makietę modułową i pokazują i uczą tego swoich rówieśników. Świetnie przygotowana i prowadzona edukacja przez zabawę zespołu MINIKO z Krakowa.


Plan makiety modułowej

Po wielu korektach i dopracowaniach przedstawiamy (18.02.2018) ostateczny plan wielkiej makiety modułowej. Umożliwia on poprowadzenie pociągów na długim dystansie, od stacji technicznej (tu wkładamy pociągi na tory) przez stację Oświęcim do pętli na końcu sali i z powrotem przez Oświęcim, Czudec, PO Ludwikowice, Kleczę Górną na drugi koniec makiety, do stacji Strzyżów przy końcu sali. Droga powrotna jest równie długa - w sumie jest to dystans 220 metrów jazdy pociągu tam i z powrotem. Dodatkowo w środku makiety ustawionych jest kilka modułów do prezentacji, sfotografowania składów zgłoszonych do oceny konkursowej na najciekawszy tabor III edycji Festiwalu Sosnowiec 2018.